close
تبلیغات در اینترنت
طب سنتی و گیاهی

فرامادرانه

انشارات خورشید خانمبرای آشنایی بیشتر روی کتاب ها کلیک کنید.

http://s5.picofile.com/file/8120817918/skar.jpg

http://s5.picofile.com/file/8120817876/sakoochooloo.jpg

http://s5.picofile.com/file/8120817976/sdsh.jpg

فواید نیلوفر آبی

نیلوفر آبی گونه‌های مختلفی دارد و دارای آلكالوئید نوفارین ، نمفئین در ریشه آن و نمفالین در گل‌های آن و نمفارین در شكوفه آن وجود دارد و به خاطر همین تركیبات باید در خوردن نیلوفر آبی بسیار احتیاط گردد و زیر نظر پزشك استفاده شود.


فواید نیلوفر آبی

گل همیشه بهار و خواص آن

گیاه دارویی گل همیشه بهار در ایران شش گونه ی علفی داردویکساله است.گل همیشه بهار گیاهی است یکساله باارتفاع کمتراز50سانتیمتربابرگ های ساده وبیضی شکل وخمیده وپوشیده ازکرک به رنگ سبزمایل به قهوه ای با گلهایی به شکل طبق منفردبه رنگ زردنارنجی.این گیاه دارویی رابه فارسی همیشه بهاروبه هندی زرگل وبه فرانسه سوسی دژاردن می نامند.از گیاه دارویی گل همیشه بهار گلبرگ ها ودمگل مورداستفاده است.وازنظرشیمیایی دارای کاروتن . کالین دولین و لیگوپین و ساپونین و ورزین واسانس روغنی است. گیاه دارویی گل همیشه بهار دارای خاصیت ضدنفخ انساج ونرم کننده ی پوست است وعادت ماهانه ی بانوان راتنظیم می نماید.تب راتسکین می دهد.برای اغلب ناراحتی های پوستی مانند جوش وآفتاب زدگی , همچنین برای آماس اعصاب ودندان درد به کارمی رود. گیاه دارویی گل همیشه بهار ازدانه های جوش مانند در اطفال جلوگیری می کند.به طور کلی در مصارف خارجی تحریک کننده نیست.

منبع:xword.ir

 


زنبق

زنبق گیاهی است چند ساله و دارای ساقه راست به ارتفاع ۳۰ تا ۷۰ سانتی متر كه غالباً به علت گل های زیبایی كه دارد، در باغچه ها كاشته می شود و از طریق ریزوم خزنده و ضخیم خود نیز كه به رنگ سفید و بوی بنفشه دارد، تكثیر می یابد.


جادوی روغن زیتون

فکر می‌کنيد چه رازی در اين روغن نهفته است که سبب شده روی مصرفش اين قدر تاکيد شود؟
روغن زیتون جزو روغن‌های مغذی است که برحسب تصادف در کشورهای مدیترانه‌ای نیز مصارف بسیار دارد.اما اینکه چه‌قدر،چندبار و چه نوعی از آن مصرف شود،بین افراد بسیار متفاوت است.خیلی‌ها اصلا از روغن زیتون خوش‌شان نمی‌آید و در عوض بعضی‌ها دوست دارند به جای سس روی سالاد خود روغن زیتون بریزند...مدام می‌شنویم که در رژیم غذایی خود روغن زیتون را جایگزین سایر روغن‌ها کنید. مزایا و خواص آن را هم زیاد شنیده‌‌ایم اما چه رازی در این روغن نهفته است که سبب شده روی مصرفش این قدر تاکید شود؟

جادوی روغن زیتون

فواید زیتون

lea europaeao :نام علمی

 

گياه شناسي

 

زيتون درختچه اي است به ارتفاع تقريبا سه متر ولي هنگاميكه در شرايط مساعد پرورش مي يابد ارتفاع آن حدود 1مترو قطر تنه اش به 3 متر ميرسد. چوب درخت زيتون بسيار سخت و مقاوم است . رنگ آن زرد است كه خطوطي قهوه اي رنگ در آن وجود دارد .


فواید زیتون

خواص پنبه

فواید:

 • مالیدن آب آن به تنهایى یا با برگ تازه آن جهت کاهش ورم‏ها،رفع حکه و آبله و سوختگى آتش
 • آب برگ تازه آن را بگیرید به تنهایى براى مار گزیدگى و عقرب‏ گزیدگى و با روغن گل مخلوط نموده جهت درمان نقرس
 • بخور آن رفع‏ کننده زکام
 • خوردن آب برگ تازه آن به قدر چهار رطل به دفعات خصوصا با آب سیب جهت قطع اسهال اطفال و غیر اطفال
 • مالیدن آب برگ تازه آن با روغن گل جهت نقرس و با برگ خرفه جهت درد مفاصل ناشى از گرما یا سرما
 • پاشیدن پودر خشک برگ آن براى بند آوردن خون و جراحت زخم
 • آن را با برگ خرفه مساوى بکوبید و به‏ موضع بمالید براى درمان درد مفاصل گرم و سرد نشستن در برگ تازه پخته شده و کمى از ریشه آن جهت تسکین درد رحم
 • ساییدن آن به عضو براى قطع خونریزى زخم‏ها
 • گل پنبه را به تنهایى یا همراه با برگ‏هاى پنبه خوب بخیسانید براى تحلیل ورم‏ها
 • ۲۰ گرم از مغز دانه پنبه را بخورید براى نرم کردن سینه و شکم، تسکین سرفه و سردرد، نرم‏ کننده پوست و مخاط، افزایش ‏دهنده ترشح شیر، مقوى نیروى جنسى در گرم‏ مزاجان و ازدیاد اسپرم
 • خوردن کنجاله تخم پنبه براى معالجه کمبودهای روانى اطفال و نوجوانان
 • نوشیدن آب جوشانده ریشه گیاه پنبه جهت معالجه اسهال خونى
 • ریشه آن را با برگ پنبه مساوى بجوشانید و در آب آن بنشینید براى رفع اختناق رحم و رفع درد آن
 • ریشه آن را بسوزانید و دود آن را به مقعد بدهید براى بواسیر
 • آب جوشانده پوست ریشه گیاه پنبه را بنوشید، تب ‏بر و قاعده‏ آور، سقط کننده جنین و مصرف آن در موقع وضع حمل به عنوان داروى کمک براى تسهیل وضع حمل
 • شاخه پنبه را در گوش گذاشته و طرف دیگر آن را بسوزانید براى جذب آبى که در گوش رفته باشد
مضر:برای کلیه مضر است که مصلح آن خمیر بنفشه میباشد.

تابستانی دل‌پذیر با عرقیات گیاهی

طب سنتی و گیاهان دارویی-داروی گیاهی - تابستانی دل‌پذیر با عرقیات گیاهی

عرقیات گیاهی علاوه بر آنکه می‌تواند از عطش و دمای بدنتان بکاهد می‌تواند فواید متعددی برای سلامت جسم و روح شما داشته باشد.

تهیه شربت عرقیات آسان است.


تابستانی دل‌پذیر با عرقیات گیاهی

فواید جادویی تخمه ها

زندگی مثبت: تخمه‌ها منبع غني چربي هستند که هنگام رسيدن، مقدار زيادي از نشاسته خود را از

دست مي‌دهند و به ميزان چربي آنها افزوده مي‌شود. از نظر نوع چربي هم داراي اسيدهاي چرب

اشباع و غيراشباع هستند که البته مقدار اسيدهاي چرب غير اشباع (مفيد) آنها بيشتر است...

تخمه‌ها مانند ماهي‌ها از نظر امگا -3 غني‌اند. امگا-3 موجود در تخمه‌ها به کاهش بي‌نظمي‌هاي

ضربان قلب، تري‌گليسريد خون، خطرات تشکيل لخته، سرعت سخت شدن شرايين، خطر فشارخون

بالا و کاهش سرطان و اختلالات رفتاري در جوانان کمک مي‌کند و برعکس امگا3 هاي دارويي، خطر

مسموميت ندارند. در ادامه مطلب به خواص برخي از انواع تخمه‌ها اشاره مي‌كنيم.


تخمه آفتابگردان: انرژي ساز

تخمه آفتابگردان سرشار از فسفر، منگنز، روي، پتاسيم، منيزيم، آهن و حاوي ميزان قابل‌توجهي فولات (اسيدفوليک)، ويتامين5 Bو ويتامين‌هاي ديگر گروه B است كه اين ويتامين‌ها باعث مي‌شوند بدن به خوبي بتواند از كربوهيدرات‌ها (قندها) استفاده کند و پرانرژي باشد. يک مشت تخمه‌ آفتابگردان 55 درصد تيامين يا همان ويتامين 1 Bموردنياز روزانه‌ افراد را تامين مي‌کند. تخمه‌هاي آفتابگردان سرشار از اسيدهاي چرب اشباع‌نشده چند باندي‌، به‌خصوص اسيدلينولئيک هستند که نوعي اسيدچرب امگا 6 محسوب مي‌شود. علاوه بر اين، اين تخمه‌ حاوي اسيدهاي چرب اشباع‌نشده‌ تك‌باندي نيز است كه اين اسيدهاي چرب براي سلامت قلب و عروق بسيار مفيدند. يک مشت از اين تخمه‌ها، 90 درصد نياز روزانه به ويتامين E را تامين مي‌کند. در 100 گرم تخمه آفتابگردان 580 کالري انرژي نهفته است. اين تخمه حاوي 24 درصد مواد پروتئيني، 47 درصد روغن،‌ 20 درصد کربوهيدرات و سرشار از فسفر، پتاسيم، آهن، کلسيم، منيزيم و ويتامين A، B و E است.

تخمه هندوانه: دشمن پوکي استخوان


100 گرم تخمه هندوانه، 590 کالري انرژي دارد و در 10 عدد آن، 5 کالري انرژي نهفته است. تركيب‌هاي موجود در اين تخمه مانند انواع ديگر است و مصرف متعادل آن مي‌تواند از کم‌خوني، بي‌اشتهايي، سوءجذب و التهاب جلوگيري كند. اين تخمه بيشتر به نام تخمه جاباني (ژاپني) معروف است و کلسيم آن براي زنان يائسه در پيشگيري از ابتلا به پوکي استخوان مفيد به نظر مي‌رسد. تخمه جاباني با توجه به گونه‌هاي مختلف هندوانه اندازه‌هاي ريز و درشت دارد و مي‌توان آن را به صورت بوداده در طعم‌هاي نمکي (البته کم‌نمک)، گلپر و آبليمو مصرف كرد.

تخمه خربزه: خون ساز


مغز تخمه خربزه بوداده حاوي چربي، پروتئين، آهن، ويتامين E و فيبر است. تخمه خربزه نيز غني از مواد معدني و ويتامين‌هاست، به خونسازي کمک مي‌كند و خاصيت آنتي‌اکسيدان دارد.

تخمه کدو: سلامت پروستات

با خوردن 100 گرم تخمه کدو نيمي از نياز روزانه بدن به منگنز، منيزيم و فسفر تامين مي‌شود. تخمه کدو مي‌تواند براي سالمنداني که در معرض پوکي استخوان قرار دارند آجيل مناسبي باشد. به علاوه تخمه کدو در حفظ سلامت پروستات نقش ضدالتهابي ايفا مي‌کند. تخمه کدو تنبل بهترين منبع منيزيم است و به گفته دانشمندان، سطح بالاي منيزيم در خون تا 40 درصد احتمال مرگ زودرس را کاهش مي‌دهد. در پاييز که فصل کدوتنبل است مي‌توانيد تخمه آن را خشک و اين دانه را به برنامه غذايي روزانه‌تان اضافه كنيد. در هر 30 گرم دانه برشته شده کدو تنبل، 150 ميلي‌گرم منيزيم وجود دارد. برخلاف افکار عمومي تخمه کدو دفع‌کننده کرم است و باعث افزايش و تقويت حافظه مي‌شود. تخمه کدوي کاغذي نيز سرشار از فيتوسترول و ويتامين E و اسيدهاي چرب لينولئيک است و براي ورم پروستات و سوزش مجاري ادرار استفاده مي‌شود.

مغز تخمه پوست‌كنده بخوريم يا نه؟

از مصرف مغز تخمه‌ها به‌صورت پوست‌کنده و آماده حتي‌الامکان خودداري کنيد زيرا در اين صورت هم از مصرف تخمه لذت کمتري مي‌بريد، هم کالري خيلي بالايي دريافت مي‌کنيد. علاوه بر اينها، احتمال اکسيده شدن اين مغز تخمه‌ها بيش از خود تخمه‌هاست. درضمن اگر از هر چند تخمه‌اي که مي‌خوريد يکي تلخ است معني آن اين است که اين تخمه‌ها در حال فساد هستند.

مضرات مصرف بي‌رويه تخمه‌ها


در مصرف انواع تخمه‌ها محتاط باشيد چراکه زياده‌روي در مصرف آنها به دليل چربي و کالري بالا منجر به اضافه‌وزن مي‌شود و نمک به کار رفته در آنها براي طعم‌دار شدن باعث افزايش فشارخون و برخي عوارض ديگر در بدن خواهد شد بنابراين بهتر است از آجيل‌هايي استفاده كنيد که طعم ديگري به غير از شوري براي آنها در نظر گرفته شده است. اگرچه تخمه‌ها از هر نوع فيبر محلول و نامحلول، غني هستند ولي عمدتا ميزان فيبر نامحلول بالاتري دارند. مصرف متعادل اين خوراكي براي افرادي که به يبوست، بيماري‌هاي التهابي، سرطان روده بزرگ، افزايش چربي و فشارخون مبتلا هستند، مناسب خواهد بود. فراموش نكنيد در اثر حرارت نامطلوب، چربي تخمه نيز دستخوش تغييرات نامطلوب و روغن مفيد آن به روغني مضر تبديل مي‌شود. پروتئين و کربوهيدرات‌هاي آن نيز به علت قهوه‌اي شدن افت تغذيه‌اي پيدا مي‌كند. اگر درجه حرارت خيلي بالا باشد، با تشکيل مواد سمي که بوي تند نامطلوبي دارد شروع به تجزيه شدن و سوختن مي‌کنند بنابراين توصيه مي‌شود هميشه از آجيل‌هاي بو نداده استفاده کنيد يا در صوت لزوم، بو داده آن را از مراکز معتبر وزارت بهداشت كه داراي مجوز بهداشتي و تاريخ مصرف هستند، تهيه كنيد.